
Sokáig úgy gondoltunk a magzatra, mint a várandósság passzív résztvevőjére. Mára viszont tudjuk, hogy már a pocakban észleli az ingereket, reagál és megél érzelmeket is. Felmerül a kérdés, hogyan és mikor vegyük fel a kapcsolatot a bennünk növekvő csöppséggel? Davenport szerint ez a kötelék adott, három csatornán keresztül is folyamatos a kapcsolódás anya és magzata között.

Biológiai csatorna
A magzat vérkeringése szoros összeköttetésben áll az anya szervezetével a méhlepényen keresztül, melyen nem csupán az anyai táplálék mennyiségi és minőségi jellemzői jutnak át, hanem az anyai működésre jellemző hormonok, valamint az életmódjához köthető kémiai anyagok is. Például, ha az anya intenzív stresszt él meg, kevesebb vér jut a babához, egy séta a friss levegőn pedig oxigéndús vért biztosít a számára.
A kapcsolat kölcsönös, a magzat anyagcsere termékei is hatással vannak az anyai szervezetre.
Közvetetten az apa is része a biológiai csatornának, hiszen jelenlétével, viselkedésével, beszédével ő is érzéseket, testi érzetek vált ki az anyában.
Viselkedéses csatorna
Az baba az anya viselkedésén keresztül érzékeli az a környezetet, amiben él. Az anya életritmusa, tevékenységei, beszéde információt közvetítenek a fejlődő magzat számára, felkészítik őt világra, amibe érkezni fog. Ez a csatorna főként tudattalanul működik.
Az anya babára irányuló viselkedése is ide tartozik, a simogatás, a vele való kommunikáció, éneklés, érintés.
A magzatmozgások jelentős változást hoznak az anya magzat kapcsolatban, sokszor ilyenkor intenzívebbé válik a kommunikáció.
Az apa hangja és viselkedése is hat a babára, érintéssel az apa is megérezheti a baba jelzéseit.
Intuitív csatorna – lelki köldökzsinór
Davenport elmélete szerint, egy ösztönös, intuitív csatorna is jelen van az anya és magzata között. Ez egyfajta mély egymásra hangoltság mentén közvetíti az információkat. Leginkább megérzésekben, sejtésekben, álmokban mutatkozhat meg. Egy vizsgálatban például 402 anyát kérdeztek meg, közülük 360-an pontosan jelezték a születendő gyermekük nemét. Érdekes módon ebből hárman pontosan jelezték azt is, hogy ikreik lesznek.
Hogyan hangolódjunk a babánkra? Hogyan mélyítsük a kapcsolatot?
Ahogy a fentiekben leírtunk a szülő-magzat kapcsolat ösztönösen épül, mégis vannak gyakorlatok, amivel nagyobb teret biztosíthatsz ennek a kapcsolódásnak. Fontos, hogy ezek, akkor működnek jól, ha te is örömödet leled bennük és nem kötelezően elvégzendő feladatként tekintesz rájuk.
Az első trimeszterben érdemes úgy kialakítani a napirended, hogy legyen egy zavartalan félórád, amikor elcsendesülhetsz, amikor nem a napi feladatoké a színpad. Érdemes a telefont, tv-t kikapcsolni erre az időszakra. Hallgathatsz zenét közben. A magzatok érzékelik a zene rezgéseit, a hetedik hónaptól pedig már a hallásuk is jól működik. Ezt végezheted egyedül vagy a pároddal is. Beszélgethettek a gyerekről vagy az életről általában. Gondolj a babára, fogalmazd meg neki az érzéseidet, oszd meg vele a boldogságodat és a kevésbé kellemes érzéseidet is.
A második trimeszterben egyre többet fogod érinteni, simogatni a pocakod, ahogy a kicsi mozgását is jobban érzed. Hangosan is beszélhetsz hozzá, elmondhatod neki a napi teendőidet, mesélhetsz neki az őt körülvevő világról. Olvashatsz neki mesét, vagy énekelheted neki kedvenc dalodat. Születése után meg fogja ismerni a hangodat és a párodét is.
A harmadik trimeszterben elképzelheted, hogyan fog megszületni. Ehhez képzelj el a filmvásznat, amin meg tudod jeleníteni mindazt, amit a vajúdással és a szüléssel kapcsolatban benned van. Ehhez érdemes ismereteket szerezni, könyvet olvasni, szülésfelkészítőre járni vagy bárkit megkérdezni, akit fontosnak tartasz. Beszélgess anyukáddal a saját születésedről!
A szülés előtt engedd el ezeket a fantáziákat és ismereteket és bízz az intuíciódban, magadban és a babádban.
Ha mégis támogatásra lenne szükséged a lecsendesedésben, a befelé fordulásban segítségedre lehet a perinatális szaktanácsadás, anya-magzat kapcsolat analízis vagy akár a kismama jóga is.